Hizmetler

Laparoskopik sleeve gastrektomi

Laparoskopik sleeve gastrektomi

Mide Küçültme

Laparoskopik sleeve gastrektomi, midenin %80’inin çıkartıldığında geriye kalan  mide tüp şeklinde olduğu için tüp mide olarak da adlandırılır.

Bugün Amerika’da ve Avrupa’da en sık uygulanan ameliyat haline gelmiştir; tüm bariatrik ameliyatların da yaklaşık yarısını oluşturur.

 mide küçültme ameliyatı sayesinde, hastaların kısa sürede günlük hayata dönerek kilo sorunlarından erken dönemde çok çabuk kurtulmaları, toplumda da şişmanlık cerrahisine karşı büyük bir ilgi yaratmıştır. Erken dönemde görülen bu başarılı sonuçlara rağmen, mide küçültme ameliyatından sonra yeterli rehabilitasyonun (yeme içme alışkanlıklarının değiştirilmesi, duygusal yeme bozukluklarının düzeltilmesi, kaliteli ve doğru beslenmenin diyetisyen desteğiyle öğrenilmesi) sağlanması gerekmektedir. 

Mide Küçültme ameliyatı bir çok şekilde etki gösterir. Öncelikle yeni mide, normal mideye göre hacim olarak çok küçüldüğü için; çok az yiyerek tokluk hissi yaratır. Aslında bu ameliyatın en büyük etkisi, bağırsak hormonları üzerindeki değişikliktir. Bu sayede açlık hissi, uzun süre baskılanır ve çeşitli hormonların etkisiyle şeker hastalığında tam veya tama yakın düzelme sağlanır. Çalışmalar göstermiştir ki, mide küçültme ameliyatı kısa vadede  kilo verme ve şeker hastalığındaki düzeltici etki bakımından, gastrik bypass kadar etkili bir ameliyattır. Bu ameliyata bağlı komplikasyon oranı da  gastrik bypass’a göre çok daha düşüktür.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyatı kısaca özetlemek gerekirse mide, çevresindeki yağlı dokulardan çeşitli yöntemlerle ayrılarak tamamen serbestlenir. Ardından midenin içine buji dediğimiz kılavuz bir tüp yerleştirilir. 3 sıra titanyum zımba atan (bu zımbalar sonradan tamamen dokuyla kaynaşır) stapler denen cihazlarla midenin çıkış kapısı olan pilor’a yakın bölgeden başlayarak midenin %80’lik bölümü zımbalanıp kesilir ve tüp şeklinde 100 -150 ml hacme sahip bir mide oluşturulur. Kesilen mide kısmı vücut dışına alınır. Sonuçta midenin ne kadar bölümünü çıkartırsanız çıkartın yapılan her ameliyatın adı tüp midedir.